Place de la Concorde
Place de la Concorde je největším náměstím a také ústředním bodem Paříže – zároveň také patří k jedněm z nejkrásnějších náměstí na světě. Uprostřed náměstí do dálky ční obrovský obelisk, který zdobí několik kašen a jeho okraje sochy symbolizujících velká francouzská města.
Náměstí se rozkládá podél řeky Seiny a odděluje Tuilerijské zahrady od začátku Champs Elysées. Nejbližší stanicí metra je Concorde na lince 1, 8 a 12. Na náměstí vás také zaveze autobus číslo 24, 42, 72, 73, 84 a 94.
Place de la Concorde bylo vybudováno na počest krále Ludvíka XV. podle návrhu architekta Jacquese-Ange Gabriela. Jeho výstavba začala v roce 1754 a byla dokončena v roce 1763. Po Ludvíku XV. bylo náměstí nejen pojmenováno, ale také ho zdobila jeho jezdecká socha. V průběhu francouzské revoluce však byla socha roztavena a náměstí získalo nové jméno – Náměstí Revoluce. Místo sochy panovníka zde byla umístěna gilotina, pod kterou zemřelo mnoho tisíc lidí. Říká se, že pach krve zde byl tak silný, že i zvířata odmítala náměstí přecházet. Mimo jiné zde byl nakonec popraven i samotný Ludvík XVI., královna Marie Antoinetta, Danton, Robespierre, madame Dubarry, Charlotte Cordey a mnoho dalších. Později bylo náměstí ještě několikrát přejmenováno a svůj současný název získalo v roce 1830. Do podoby, jak jí známe dnes, bylo upraveno v roce 1836.
Místo sochy Ludvíka XV. zdobí teď náměstí egyptský obelisk z Luxoru, což byl dar tamního místokrále Muhameda Alího králi Ludvíku Filipovi. Obelisk je vysoký 23 metrů, váží 230 tun a pochází ze 13. století před naším letopočtem. Kámen zdobí hieroglyfy představující vítězné války Ramsese II. a po stranách obelisku jsou umístěny dvě fontány navržené dle římského vzoru. Severní kašna je zdobena alegoriemi zemědělství a průmyslu, jižní kašnu zdobí alegorie mořeplavectví a rybolovu. Náměstí Place de la Concorde má tvar osmiúhelníku a každý jeho roh zdobí socha představující jedno z velkých francouzských měst – Lille, Štrasburk, Lyon, Marseille, Bordeaux, Nantes, Brest a Rouen. Socha představující Štrasburk byla modelována podle herečky Juliette Drouet, která byla múzou také pro Victora Huga.
Na severní straně náměstí můžete obdivovat dvě budovy projektované také architektem Gabrielem – Hotel de Crillon na levé a budova Ministerstva námořnictva na pravé straně. Hotel de Crillon patří k nejluxusnějším pařížským hotelům. Obě strany od Champs-Elysées jsou lemovány monumentální sochami koní z Marly. Originály těchto soch jsou nyní v muzeu Louvre a na jejich místo byly umístěny pouze jejich kopie. V západní části ustí do náměstí Champs-Elysées a na straně jižní se nachází most přes řeku Seinu vedoucí k Palais Bourbon.
Place de la Concorde znamená v překladu Náměstí Svornosti a svůj název získalo ve snaze zapomenout na mnohé krvavé události, které se zde odehrály. Rozkládá se na ploše 84 000 metrů čtverečních a je nádherné obvzláště po setmění, kdy více vyniknou krásně osvětlené fontány.