Moulin Rouge

Moulin Rouge je určitě nejznámější francouzský kabaret. Nachází se v pařížské čtvrti Pigalle a název v překladu znamená Červený mlýn. Tato přes den vcelku nenápadná tančírna se po setmění rozzáří tak, že si ji nejde nevšimnout a už na první pohled zaujme svým větrným mlýnem umístěným na střeše.

Kabaret Moulin Rouge v noci.

Najdete jej v blízkosti Montmartru, na 82 boulevard de Clichy. Pokud se na kabaret pojedete podívat metrem, Nejbližší stanicí je Blanche na lince číslo 2. Autobusy zastavují na zastávce Place de Clichy a čísla linek jsou 74, 81 a 95. V případě dopravy automobilem můžete využijte přilehlé veřejné parkoviště.

Moulin Rogue byl otevřen v roce 1889 a první tancem, který se zde tancoval, byla quadrilla. Ta byla až o dva roky později přejmenována na pro nás známější francouzský kankán. Červený mlýn se stal rychle velmi populárním avšak zároveň se také sestával se silnou kritikou ze strany veřejnosti. V roce 1898 ve francouzské příručce pro noční Paříž popisují jeho tanečnice jako vojsko mladých dívek. Tyto dívky prý tanec zvládají s až takovou akrobatickou pružností, že se podle ní dá usoudit a stejná flexibilita v případě jejich morálky. I přesto na Moulin Rouge proudily davy návštěvníků mezi nimiž nechyběly ani členové královské rodiny. Kvůli návštěvě královny Alžběty II. se divadlo dokonce několikrát na večer uzavřelo. Během několika desetiletí se v Moulin Rouge představila řada umělců. Byli to například Frank Sinatra, Edith Piaf, La Goulue, Josephine Baker, Jean Gabin, Yvette Guilbert, Jane Avril, Mistinguett, Le Pétomane, Ella Fitzerald a mnoho dalších. Zároveň to bylo i velmi oblíbené místo malíře Henriho de Toulouse-Lautreka, kterého malování kankánových tanečnic dokonce proslavilo.

V současné době máme v Moulin Rogue možnost shlédnout představení “Férie”, jejíž choreografii sestavil Bill Goodson a hudbu složil Pierre Porte. Férie se skládá ze souboru 100 umělců, včetně 60 tanečnic. Bylo pro ni vytvořeno na tisíc kostýmů z peří a flitrů a celé na efekty ohaté představení doprovází 80 hudebníků a 60 zpěváků sboru. Tato bohatá inscenace stála sedm milionů eur a kromě kostýmů z nejpřednějších pařížských dílen zahrnuje i obří akvárium se 40 tunami vody v něm baletka předvádí svůj tanec s hady. To vše je zárukou toho, že si divák užije opravdu nezapomenutelné představení.

Pro vstup na představení v Moulin Rouge je vyžadováno elegantní oblečení avšak kravata ani sako nejsou nutné. Je zde zakázán vstup dětem mladším 6 let a děti do 12 let platí poloviční vstupné. Ceny lístků se odvíjejí od jednotlivých představení a v každém vstupném je zahrnuto půl láhve šampaňského. Pokud se rozhodnete navštívit představení včetně večeře, je začátek vždy v 19 hodin. Představení pak začíná ve 21:00. Francouzský kankán stojí 145 Euro, Toulouse-Lautrec 160 euro a Belle Epoque 175 euro. Pokud chcete vidět jen představení, ve 21 hodin zaplatíte 99 euro a v 23 hodin pak už jen 89 euro. V celé budově je zakázáno kouřit a také se zde nesmí fotografovat, kamerovat a pořizovat zvukové záznamy.

V tomto podniku není luxusní jen samotné představení, ale také večeře. O spokojenost hostů se zde stará 300 vlastních a 1500 smluvních zaměstnanců. Kuchyň zaměstnává 115 lidí v čele s šéfkuchařem Henrim Poussimourem. Vybrat si můžete vždy ze tří menu, případně podle jídelníčku. Na vašem stole tak mohou být paštičky z kachních jater, hlemýždi, různým způsobem upravovaná masa, sladké moučníky a sýry. K dobrému jídlu vám  budou nabídnuty i vína opravdu vzácných ročníků, která splní očekávání i toho nejnáročnějšího klienta.

Kabaret Moulin Rouge se stal symbolem a nedílnou součástí Francie. Jako jediná Češka, které se zde podařilo získat angažmá, zde vystupovala Tereza Bonnet-Šenková. Kabaret zanedlouho oslaví 120 let od svého založení a i do budoucna má v plánu zachovat tradiční koncepci představení. Zajímavostí je, že kabaret nikdy nejezdí vystupovat nikam do zahraničí. Výjimkou jsou krátké desetiminutové ochutnávky jejich představení, kterými lákají cizince z celého světa k návštěvě Moulin Rouge.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist