Jardin du Luxembourg
Lucemburské zahrady patří k nejpopulárnějšímu parku Paříže. Tato zelená oáza se rozkládá na 25 hektarech plochy a svým návštěvníkům nabízí spousty rekreačních činností a tichá zákoutí s úžasnou možností relaxace. Je oblíbeným místem k procházkám, slunění, pikniku i hrám. Dominantou tohoto krásného parku je Lucemburský palác.
Jardin du Luxembourg se nachází na levém břehu řeky Seiny v blízkosti Sorbonnské university. Nejlepší možností dopravy je klasicky metro – k zahradám vás dopraví linky číslo 4 a 10 s výstupní stanicí Odeon nebo Cluny La Sorbone. Pokud po Paříži raději jezdíte autobusem, vybrat můžete z čísel 27, 38, 82, 83, 85 a 89. K Lucemburským zahradám směřuje také linka 3 pařížské RER dopravy s výstupní stanicí Luxembourg.
Park byl vytvořen v roce 1612 a původně sloužil jen jako soukromý areál, pro veřejnost byl pak otevřen v 19. století. Nachází se zde více než sto soch a fontán, které jsou rozptýlené po celé ploše parku. Nejslavnější fontánou je Fontaine de medicis, barokní kašna vytvořena v roce 1624. Vidět ji můžete na severovýchodní straně parku. Jižní konec parku zdobí Fontaine de l´Observatoire, která je známa také jako Fontaine des Quatre parties du Monde. Tuto bronzovou kašnu vytvořili čtyři sochaři – Louise Vuillemot vytesal girlandy. Pierre Legrain zvěrokruh, Emmanuel Fremiet navrhl osm koní, mořské želvy a ryby tryskající vodu zdobící dolní část kašny. Na závěr Jean-Baptiste Carpeaux vytvořil sousoší čtyř nahých žen, které drží planetu. Tato čtveřice znázorňuje čtyři světadíly – Afriku, Ameriku, Asii a Evropu. Mimo mnoho zajímavých soch zde můžete spatřit i pomník malíře Eugéna Delacroixe a sochu patronky Paříže sv. Jenovéfy.
Budova Lucemburský palác je opravdovou chloubou parku a až do dnešní doby je stále sídlem senátu a druhé komory parlamentu. Počátek její stavby se datuje v roce 1611 a palác měl soužit jako sídlo pro vdovu po zavražděném Jindřichu IV. Marii Medicejskou. Ta toužila po paláci podobném těm z Florencie, konkrétně palácům Pitti a jeho parku Boboli a tak stavbou pověřila architekta Salomona de Brosse a poslal ho do Itálie tyto stavby prostudovat. Budova byla královské rodině odebrán na počátku Velké francouzské revoluce a přeměněna na státní vězení. Později se stala sídlem direktora a až Napoleon ho určil jako sídlo senátu.
Lucemburské zahrady jsou oblíbeným místem všech Pařížanů. Otevřeno je zde každý den a podle ročního období se otevírá mezi 7.15 až 8.15 hodinami a zavírá v 16.45 až 21:30. Naleznete zde mnoho židliček k posezení, které si můžete libovolně přemístit tak jak vám to vyhovuje. Jsou zde i různé levné restaurace nabízející zdarma hudební a loutkové představení. Pro děti je obrovským lákadlem malý rybník, na kterém si mohou pouštět čluny a stejně tak příležitostné projížďky na ponících. V parku se nachází také dětské hřiště, tenisové kurty i altánek pro šachisty. Je zde zakázaná jízda na kole, stejně tak chůze po trávníku a míčové hry mimo hřiště.
Klidná atmosféra parku nadchne bezpochyby každého. Posezení v zelené oáze uprostřed města miloval i Hemingway, Sarte, Verlaine, Victor Hugo, Baudelaire a Balzac.
Napsal(a) by ne dne Sunday, 12 of April , 2009 at 8:40 am
Ve vynikající knize Václava Fialy:Paříž umělecká se můžete dočíst nejen o parku mnoho zajímavostí, třeba že tu Hemingway lovil holuby když měli nouzi. Poblíž je Musée du Luxembourg kde se právě koná úžasná výstava Fra Filippa Lippiho (do 2.8.09)