Pantheon

Pantheon je honosná historická stavba nacházející se v latinské čtvrti v Paříži, která sloužila původně jako kostel a dnes je z ní slavné pohřebiště. Má tvar ve tvaru kříže a v jeho podzemí se nachází krypta s těly mnichů a dalších významných mužů. Architektura budovy spadá do časného neoklasicismu a ozdobou celé stavby je 117 metrů vysoká kopule.

Pantheon se nachází malý kousek od Lucemburských zahrad. K dopravě můžete využít podzemní dráhu RER a její modrou linku B s výstupní stanicí Luxemburg, popřípadě linku 10 pařížského metra a vystupte na stanici Cardinal-Lemoine, odkud je to k k Pantheonu kousek. Pokud si však k dopravě po Paříži zvolíte raději autobus, do blízkosti Pantheonu vás zavezou linky číslo 21, 27, 38, 58, 82, 83, 84, 85 a 89.

Základní kámen ke stavbě Pantheonu byl položen v roce 1758 a nechal ho postavit král Ludvík XV aby svůj slib, že po svém vyléčení z těžké nemoci nahradí rozbořený kostel Sainte-Genevieve. Neoklasicistní tvář vtiskl této stavbě architekt Jacques-Germain Soufflot. Stavbu však díky finančním potížím dokončil až v 1789 jeho žák Jean-Baptiste Rondelet. V průběhu francouzské revoluce byl pak kostel přeměněn v pantheon – místo posledního odpočinku hrdinů a velikánů Francie. Od té doby sice došlo ke dvěma pokusům vrátit tuto stavbu mezi kostely, ale od roku 1885 zůstal už navždy světskou stavbou.

Pantheon je 83 metrů vysoký a 110 metrů dlouhý a vzhledem připomíná chrám Sv. Pavla v Londýně. Jeho vysoká kopule má tři vrstvy kamenných bání a ocelovou konstrukci. Její galerie umožňuje nádherný výhled na Paříž. Průčelí této stavby připomíná zase římský Pantheon. Vytesaný nápis na reliéfu představujícím matku Zemi udělující vavříny svým velikánům v překladu znamená Velkým mužům od jejich vděčné vlasti. Krypta se nachází na rozsáhlé ploše pod budovou a je rozdělena na chodby lemované dórskými sloupy. Odpočívá zde opravdu mnoho osobností Francie, prvním pohřbeným mužem v této kryptě byl oblíbený řečník Honoré Mirabeau, jehož tělo bylo odsud ale později odvezeno. Hned po něm následoval Voltaire, jenž byl naopak původně sice pohřben mimo Paříž, ale později byly jeho ostatky slavnostně převezeny do města a jeho hrob zdobí socha od Jean-Antoina Houdona. Odpočívá zde i vůdce odboje ve 2. světová válce Jean Moulin a stejně tak i samotný tvůrce Pantheonu Soufflot. Z dalších slavných osobností tu je například Jean-Jacques Rousseau, Victor Hugo, Emile Zola, Alexandr Dumas a mnoho dalších.

Pantheon je otevřen návštěvníkům každý den, v letním období od 1. dubna do 30. září od 9:30 do 18:30 a v zimním od 1.října do 31. března otevírá veřejnosti v 10:00 a zavírá v 18:15. Vstup do Pantheonu je zpoplatněn s výjimkou každé první neděle v měsíci a 14.července (Bastille Day), kdy jsou vstupy zdarma. V ostatní dny zaplatí dospělý 7,50 euro, ve věku 18–25 snížené vstupné 4,50 euro a děti do 18ti let zdarma.

Pantheon není však znám jen jako pohřebiště slavných ale mimojiné te to i míso, kde byla také vědecky doložena skutečnost, že se Země otáčí. V roce 1851 fyzik Léon Foucault postavil pod centrální kupoli 67 metrů velké kyvadlo, které dodnes nese jeho jméno. Podstata kyvadla spočívá v tom, že závaží zavěšené na lanku se rozkýve bez působení vnějších vlivů. Lanko je velmi dlouhé a  kmitání trvá dostatečně dlouhou dobu, aby to bylo lidskému oku zřetelné. Kyvadlo se vychyluje přibližně o 11 stupňů za jednu hodin od své původní roviny.

Zatím žádné komentáře - buďte první!

Děkujeme Vám, že chcete komentovat tento článek. Snažte se prosím psát s diakritikou a pokud možno k tématu článku. Váš komentář se neobjeví hned, ale musí počkat na schválení moderátorem. Veškeré příspěvky obsahující reklamu či netýkající se tématu nebudou s největší pravděpodobností schváleny.



TOPlist